AKP'den bol bütçeli Twitter atağı: XYZ Sosyal!

AKP, Twitter'da son dönemde ilgi gören kısa net "habercilik" trendine dahil olmak için çeşitli yollar aramaya başladı. Bunun son örneği ise "XYZ Sosyal" isimli sosyal medya hesapları...

İlk girişim nasıl oldu?

Twitter'da ve Instagram'da milyonlara ulaşan BPT Haber ve Pusholder gibi kuruluşlara rakip platformlar türetildi. Geçmiş dönemde Başbakanlık bünyesinde olan Kamu Diplomasisi Kurumu'nun Twitter hesabı "impacttr" adında bir haber ve propaganda sayfasına çevrildi. Bu hesabı sık sık yaygınlaştırmaya çalışan Cumhurbaşkanı Sosyal Medya danışmanı, hesapla ilgili soruları cevapsız bıraktı.

Kamu Diplomasisi Kurumu Twitter hesabı iken impacttr'ye dönüşen hesap

Bunlara ek olarak SiaHaber ve Pointertr ve kuruldu.

Aleni dezanformasyon yapan bu platformlar genç nesil tarafından ilgi görmedi ve Twitter çöplüğünde yerini aldı.

AKP Gençlik Kolları MKYK'sından yoğun reklam bütçeli yeni platform: XYZ Sosyal

Muhalif ve apolitik kitlenin tepkisini çeken ve ilgi gösterilmeyen bu projelerin ardından "en sade ve tarafsız" mottosuyla yoğun reklam bombardımanı ve soft içeriklerle seçimlere hazırlanan XYZ Sosyal yayında.

AK Gençlik projesi XYZSosyal Nasıl ilerliyor?

Apolitik içeriklerini fenomenlerle yaygınlaştırma politikası uygulayan XYZ Sosyal, Twitter Türkiye'de yer etmeye başladı.

Instagram'daki reklam boyutu ise platform genişliği nedeniyle takibi zor.

Seçimlerde kullanılmak üzere kitle edinen XYZ Sosyal reklamı yapan bazı fenomen Twitter hesapları ile görüştüğümüzde reklam aldıkları XYZ Sosyal'in AKP bağlantısından haberdar olmadıklarını açıkladı.

AK Parti Gençlik Kolları'na ait XYZ Sosyal reklamı yapan bazı başka hesaplar

Peki XYZ Sosyal'i kimler koordine ediyor?

Hükumetin bazı iletişim çalışmalarını yürüten, AK Parti MKYK üyesi Orkun Güzel'in sahibi olduğu 3gendijital adlı ajans projeyi üstlenen ekip oldu.

Kimler tarafından finanse edildiği şeffaf olmayan, TBMM imkanları ile Hamza Dağ ve AKP propagandası yapan Türk YouTuberlar ile ortak videolar çeken "Gayri Resmi Hesap" organizasyonun da yine 3gendijital ile çalıştığı 3gendijital'in internet sitesinde yer alıyor. bkz; 3gendijital.com/islerimiz

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, "Gayri Resmi Hesap"'ın mahiyeti ile ilgili bilgi edinme hakkı başvurunu yasal süre dolmasına rağmen cevapsız bırakmayı tercih etti.